Naše škola pořádala mezinárodní soutěž instalatérů a elektrikářů

Nejprestižnější soutěž, kterou naše škola letos pořádala, byla bezesporu mezinárodní soutěž pro instalatéry a elektrikáře ve spolupráci s firmou Systherm. Ve dnech 11. a 12. května 2023 tak bylo v opravárenské hale naší školy rušno. Letos se této soutěže zúčastnilo rekordních 30 dvojic z 24 škol z Čech a Slovenska. Konkrétně se konal 5. ročník mezinárodní soutěže odborných dovedností žáků O KŘIŠŤÁLOVOU KOULI SYSTHERM a 13. ročník mezinárodní soutěže odborných dovedností žáků O PUTOVNÍ POHÁR SYSTHERM.

Jak soutěž probíhala?

Úkolem každé dvojice, kde byl instalatér a elektrikář, bylo osadit prázdný panel podle zadaného plánku. Instalatér musel instalovat výměníkovou stanici, zavěsit radiátor, připevnit umyvadlo, přivést k němu teplou a studenou vodu a přimontovat odpad. Elektrikář zase připojil elektrický rozvaděč, zapojil světla, vypínače a výměníkovou stanici.

O pohár Systherm soutěžily dvojice studentů ze stejné školy a to celkem u 17ti panelů. Obtížnější bylo soutěžit o křišťálovou kouli Systherm. Zde dvojici tvořili žáci z různých škol, jejich losování proběhlo při zahajovacím ceremoniálu.

Kdo zvítězil?

V soutěži O PUTOVNÍ POHÁR SYSTHERM předvedla perfektní výkon soutěžní dvojice Tomáš Keila a Matěj Linhart a podařilo se tak obhájit vítězství naší školy SOŠ a SOU Sušice z loňska.

V soutěži O KŘIŠŤÁLOVOU KOULI SYSTHERM zvítězili kluci ze SOŠE Hluboká nad Vltavou a SOU Hubálov.

Vítěz Matěj Linhart o soutěži: „Líbilo se mi, že jsme mohli ukázat svoje dovednosti, co jsme se ve škole naučili. Dostali jsme plánek s rozměry a fotkou a podle něho jsme se postupně snažili dopracovat k výsledku. Mým úkolem bylo zapojení ovládání světla ze 3 míst a pomocí dvou tlačítek a schodišťového jističe. Soutěž byla na vysoké úrovni, vše se provádělo na současných materiálech, měděné nebo plastové trubky. Komise hodnotila na závěr funkčnost, vzhled a rozměry. Průběžně jsme museli dodržovat pořádek a bezpečnost práce, aby nám nestrhli body. Do poslední chvíle jsme netušili, jak dopadneme. Soutěž byla velmi těsná. Asi nejvíc chyb dělali instalatéři – špatné rozměry, trubky neměly kolmo, nebylo to podle výkresu. U elektrikářů jsem si všiml, že pár lidí nestihlo rozvaděče…byl jsem hodně ve stresu, ale stálo to za to.“

Slavnostní ceremoniál

Zahájení i vyhlášení soutěže bylo velkolepé, konalo se v krásných prostorách sušického kina. Mezi soutěžícími byli samí chlapci, potěšením bylo, když jim pořadatelé na úvod připravili besedu se slavným rallyovým závodníkem Václavem Pechem. Na závěr se uskutečnilo slavnostní vyhlášení vítězů. Studenti na předních místech byli odměněni velmi hodnotnými cenami a pěkný dárek obdrželi všichni soutěžící.

A jak slíbili pořadatelé, můžeme se již těšit na další ročník. Generální ředitel firmy Systherm Jan Kazda a ředitel SOŠ a SOU Sušice Ing. Jaromír Kolář vyjádřili ve svém závěrečném projevu při slavnostním ceremoniálu velkou spokojenost s rostoucí úrovní soutěže. Kluci pracovali s velkým nasazením, měli kvalitní přípravu, a tak oba přislíbili konání této unikátní soutěže zase za rok.